A+ A A-

Οι Δήμαρχοι Βέροιας από το 1912 έως τις μέρες μας

1. Χαλήλ Αλή Βέης: Τούρκος Βερροιώτης, από το 1912 έως τον Αύγουστο του 1916, οπότε και παύτηκε από την Επαναστατική Επιτροπή Βέρροιας της «Εθνικής Άμυνας». – Η επιλογή ενός Τούρκου Πολίτη της Βέρροιας, ως Δημάρχου, πρέπει να υπαγορεύθηκε από λόγους ανάγκης της περιόδου εκείνης, ενώ παράλληλα θα πρέπει να επισημανθεί ότι θα έχαιρε προφανώς και της εμπιστοσύνης του συνόλου του πληθυσμού της πόλης. Η παύση του Χαλήλ Αλή Βέη, από την θέση του Δημάρχου, έχει σχέση με τις πολιτικές εξελίξεις, που ακολούθησαν την Διένεξη Ελ. Βενιζέλου και Βασιλέως Κωνσταντίνου, αναφορικά με την θέση της Ελλάδας κατά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο, και είχε ως αποτέλεσμα την δημιουργία του «Κράτους της Θεσσαλονίκης», από τον Ελ. Βενιζέλο, που συντάχθηκε στο πλευρό των Συμμάχων κι εναντίον της Γερμανίας. Αυτήν την περίοδο, που ονομάστηκε «Εθνικός Διχασμός», η Βέρροια, ανήκε στο «Κράτος της Θεσσαλονίκης», γιαυτό και η «Εθνική Άμυνα», φρόντισε να τοποθετήσει δικούς της ανθρώπους σε θεσμικές θέσεις.

Η Επαναστατική Επιτροπή Βερροίας της «Εθνικής Άμυνας», που έπαυσε τον Χαλήλ Αλή Βέη, αποτελούνταν από τους: Φ. Κατσαμπή, Ιω. Μάρκου, Ιω. Χρυσοχόου, Ν. Αντωνιάδη, Π. Μπατραλέξη, Γ. Βούρο, Μοίραρχο του Ταγματάρχη Πεζικού Κ. Μπαρτζώκα, που ήταν και επικεφαλής της Επαναστατικής Επιτροπής.

2. Αντώνιος Σμυρλής: 1916-1918, διά Διορισμού. Λόγω τοπικών αντιθέσεων αντικαταστάθηκε. – Προφανώς ο Αντ. Σμυρλής είχε την πολιτική υποστήριξη της «Εθνικής Άμυνας» και ήταν επιλογή της Επαναστατικής Επιτροπής Βερροίας.

3. Νικόλαος Αντωνιάδης: 1919-1920, διά Διορισμού. – Ο Ν. Αντωνιάδης, είχε αρχικά την υποστήριξη της «Εθνικής Άμυνας» και κατόπιν της Κυβέρνησης των Φιλελευθέρων του Ελ. Βενιζέλου, που μετά από μια ταραχώδη περίοδο («Εθνικός Διχασμός»), ανέλαβαν και πάλι την διακυβέρνηση της Χώρας (14.06.1917 έως 04.11.1920), (8).

4. Χαλήλ Αλή Βέης: 1920-1922, διά Διορισμού, μετά την επιτυχία του Λαϊκού Κόμματος στις Εκλογές του 1920.. – Ο Τούρκος Βερροιώτης Χαλήλ Αλή Βέης, αναλαμβάνει εκ νέου καθήκοντα Δημάρχου μετά την ήττα των Φιλελευθέρων [Διαδοχικές Κυβερνήσεις των Δημητρίου Ράλλη (04.11.1920 – 24.01.1921), Νικολάου Καλογερόπουλου (24.01.1921 – 26.03.1921), Δημητρίου Γούναρη (26.03.1921 – 03.05.1922), Νικολάου Στράτου (03.05.1922 – 09.05.1922), Πέτρου Πρωτοπαπαδάκη (09.05.1922 – 28.08.1922), Νικολάου Τριανταφυλλάκου (28.08.1922 – 16.09.1922), Αναστασίου Χαραλάμπη (16.09.1922 – 17.09.1922)]. Τον Σεπτέμβριο του 1922, επαύθη από το Κίνημα του Ν. Πλαστήρα. – Το Κίνημα του «Μαύρου Καβαλάρη» ήταν απόρροια των ραγδαίων εξελίξεων που ακολούθησαν την Μικρασιατική Καταστροφή.

5. Νικόλαος Αντωνιάδης: Από Οκτώβριο 1922 έως 1923, διά Διορισμού. – Ο Ν. Αντωνιάδης ανέλαβε εκ νέου καθήκοντα Δημάρχου και η θητεία του σενέπεσε με τις Κυβερνήσεις Σωτηρίου Κροκιδά (17.09.1922 – 14.11.1922) και Στυλιανού Γονατά (14.11.1922 – 11.01.1924).

6. Βασίλειος Γούναρης: 1923, διά Διορισμού. – Η Θητεία του Β. Γούναρη συνέπεσε με την Κυβέρνηση Στ. Γονατά (14.11.1922 – 11.01.1924).

7. Ιωάννης Μάρκου: 1924, διά Διορισμού. Αιρετός 1925-1929. – Ο Ιω. Μάρκου ανέλαβε καθήκοντα Δημάρχου, αρχικά με την επάνοδο του Ελευθερίου Βενιζέλου, ως Προέδρου της Εθνοσυνέλευσης (11.01.1924 – 06.02.1924), κι ακολούθως ως Αιρετός. Η νέα Θητεία του συνέπεσε με τις Κυβερνήσεις Γεωργίου Καφαντάρη (06.02.1924 – 12.03.1924), Αλεξάνδρου Παπαναστασίου (12.03.1924 – 25.07.1924), Θεμιστοκλή Σοφούλη (25.07.1924 – 07.10.1924), Ανδρέα Μιχαλακόπουλου (07.10.1924 – 26.06.1925), Θεοδώρου Πάγκαλου (26.06.1925 – 19.07.1926 Δικτατορία), Αθανασίου Ευταξία (19.07.1926 – 22.08.1926), Γεωργίου Κονδύλη (26.08.1926 – 04.12.1926). Αλεξάνδρου Ζαΐμη (04.12.1926 – 04.07.1928), και Ελ. Βενιζέλου (04.07.1928 – 26.05.1932). Ο Ιω. Μάρκου είναι ο Πρώτος Αιρετός Δήμαρχος Βερροίας.

8. Αντώνιος Πρωτοψάλτου: 1930-1938, Αιρετός. Επί διετία παρέμεινε στην θέση του και με το Καθεστώς της 4ης Αυγούστου, Ιωάννη Μεταξά, οπότε και επαύθη. – Στην ουσία πρόκειται για δύο θητείες, αφού το 1934 έγιναν Δημοτικές Εκλογές. Οι Θητείες του Αντ. Πρωτοψάλτου συνέπεσαν με τις Κυβερνήσεις Αλεξάνδρου Παπαναστασίου (26.05.1932 – 05.06.1932), Ελ. Βενιζέλου (05.06.1932 – 04.11.1932), Παναγή Τσαλδάρη (04.11.1932 – 16.01.1933), Ελ. Βενιζέλου (16.01.1933 – 06.03.1933), Αλεξάνδρου Οθωναίου (06.03.1933 – 10.03.1933), Παναγή Τσαλδάρη (10.03.1933 – 10.10.1935), Γεωργίου Κονδύλη (10.10.1935 – 30.11.1935. Προηγήθηκε Κίνημα Βενιζελικών Στρατιωτικών και ακολούθησε το ΑντιΚίνημα του Γ. Κονδύλη. Επάνοδος του Βασιλέως Γεωργίου Β’), Κωνσταντίνου Δεμερτζή (30.11.1935 – 13.04.1936), και Ιωάννη Μεταξά (13.04.1936 – 29.01.1941. Δικτατορία 4ης Αυγούστου).

9. Μενέλαος Χατζηνικολάκης: 1939 (επί εξάμηνο), διά Διορισμού. – Η Θητεία του Μεν. Χατζηνικολάκη συνέπεσε με το Καθεστώς της «4ης Αυγούστου» του Ιω. Μεταξά.

10. Γεώργιος Γουδής: 1939-1940, διά Διορισμού. Στρατεύθηκε στον Πόλεμο του 1940 και αντικαταστήθηκε. – Η Θητεία του Γ. Γουδή συνέπεσε με το Καθεστώς της «4ης Αυγούστου» του Ιω. Μεταξά.

11. Μιχαήλ Χατζημιχάλης: Από Νοέμβριο 1940 έως την είσοδο των Γερμανικών Στρατευμάτων, διά Διορισμού. – Η Θητεία του Μ. Χατζημιχάλη συνέπεσε με το Καθεστώς της «4ης Αυγούστου» του Ιω. Μεταξά, και του διαδόχου του Αλεξάνδρου Κορυζή (29.01.1941 – 18.04.1941). ΕλληνοΙταλικός Πόλεμος, Εισβολή των Γερμανών.

12. Προκόπης Καμπίτογλου: Επί Γερμανικής Κατοχής έως την Απελευθέρωση τον Οκτώβριο 1944, διά Διορισμού. – Ο Προκ. Καμπίτογλου, διορίστηκε από τις Γερμανικές Αρχές Κατοχής.

13. Κωνσταντίνος Ιωσηφίδης: 1944, επί «ΕΑΜοκρατίας», διά Διορισμού. – Ο όρος «ΕΑΜοκρατία» (που χρησιμοποιεί ο Στεφ. Εμ. Ζάχος) είναι αδόκιμος ιστορικά. Το σωστό είναι να λέγεται ότι ο Κ. Ιωσηφίδης, διορίστηκε από τις Απελευθερωτικές Δυνάμεις του ΕΑΜ- ΕΛΑΣ. Ταυτόχρονα, εκείνη την περίοδο, και μετά την αποχώρηση των Γερμανικών Στρατευμάτων, επιστρέφει στην Αθήνα (18.10.1944), από το Κάϊρο, η Εξόριστη Ελληνική Κυβέρνηση υπό τον Γεώργιο Παπανδρέου (η Θητεία του οποίου διαρκεί από 26.04.1944 έως 03.01.1945). Στο ενδιάμεσο αυτό διάστημα, και μετά την έλευση του Γ. Παπανδρέου, έχουμε την παραίτηση έξι Μελών της Κυβέρνησής του που ανήκαν στο ΕΑΜ (02.12.1944) και στην συνέχεια τα «Δεκεμβριανά».

Έτσι, η Θητεία του Κ. Ιωσηφίδη, διαρκεί από της Απελευθερώσεως από τους Γερμανούς (Οκτώβριος 1944) μέχρι της «Συμφωνίας της Βάρκιζας» (μέσα Φεβρουαρίου 1945), επί Κυβερνήσεως Νικολάου Πλαστήρα (03.01.1945 – 08.04.1945).

14. Αλέξανδρος Καραποστολάκης: 1945, διά Διορισμού. – Η Θητεία του Αλ. Καραποστολάκη, συμπίπτει με τις διαδοχικές Κυβερνήσεις των Νικολάου Πλαστήρα (03.01.1945 – 08.04.1945), Πέτρου Βούλγαρη (08.04.1945 – 17.10.1945), Αρχιεπισκόπου Δαμασκηνού (17.10.1945 – 01.11.1945), Παναγιώτη Κανελλόπουλου (01.11.1945 – 22.11.1945) και Θεμιστοκλή Σοφούλη (22.11.1945 – 04.04.1946).

15. Μιχαήλ Γεωργιάδης: 1946 (Α’ Εξάμηνο), διά Διορισμού. – Η Θητεία του Μ. Γεωργιάδη, συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Θεμιστοκλή Σοφούλη (22.11.1945 – 04.04.1946), Παναγιώτη Πουλίτσα (04.04.1946 – 18.04.1946) και Κωνσταντίνου Τσαλδάρη (18.04.1946 – 24.01.1947).

16. Στέφανος Τσιράκογλου: 1946 (Β’ Εξάμηνο), και 1947, διά Διορισμού. – Η Θητεία του Στεφ. Τσιράκογλου, συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Κωνσταντίνου Τσαλδάρη (18.04.1946 – 24.01.1947), Δημητρίου Μαξίμου (24.01.1947 – 29.08.1947), Κωνσταντίνου Τσαλδάρη (29.08.1947 – 07.09.1947) και Θεμιστοκλή Σοφούλη (07.09.1947 – 24.06.1949). Έχει αρχίσει ήδη ο Εμφύλιος Πόλεμος.

17. Αντώνιος Κεμιτζές: Ιανουάριος και Φεβρουάριος 1948, Δημαρχών. Από Φεβρουάριο έως Ιούλιο 1948, Δήμαρχος. – Η Θητεία του Αντ. Κεμιτζέ, σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, αναλύεται ως εξής : 01.01.1948 – 18.02.1948 Δημαρχών, 18.02.1948 – 28.07.1948 Δήμαρχος. Η Δημαρχία του Αντ. Κεμιτζέ συμπίπτει με την Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη (07.09.1947 – 24.06.1949).

18. Στέφανος Τσιράκογλου: 1948-1949. – Η Θητεία του Στεφ. Τσιράκογλου, σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, διαρκεί έως τις 16.09.1949, και συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Θεμιστοκλή Σοφούλη (07.09.1947 – 24.06.1949) και Αλεξάνδρου Διομήδη (30.06.1949 – 06.01.1950).

19. Αναστάσιος Καρατζόγλου: 1949-1950, διά Διορισμού. – Η Θητεία του Αναστ. Καρατζόγλου, σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, αναλύεται ως εξής : Δήμαρχος από 16.09.1949 και Δημαρχών από 04.01.1950 έως 09.08.1950. Η Δημαρχία Αναστ. Καρατζόγλου συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Αλεξάνδρου Διομήδη (30.06.1949 – 06.01.1950), Ιωάννη Θεοτόκη (06.01.1950 – 23.03.1950), Σοφοκλή Βενιζέλου (23.03.1950 – 15.04.1950) και Νικολάου Πλαστήρα (15.04.1950 – 21.08.1950).

20. Γεώργιος Δημόπουλος: 1950-1951, διά Διορισμού. – Η Θητεία του Γ. Δημόπουλου, σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, αναλύεται ως εξής : Δήμαρχος αρχικά από 25.08.1950, και πάλι Δήμαρχος από 24.01.1951. Το ίδιο διάστημα (πάντα κατά το Αρχείον Δήμου Βερροίας), χρέη Αναπληρωτή Δημάρχου Βερροίας εκτελεί ο Μιχάλης Χασιώτης (από 24.01.1951 έως 16.06.1951). Η Δημαρχία του Γ. Δημόπουλου συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Νικολάου Πλαστήρα (15.04.1950 – 21.08.1950) και Σοφοκλή Βενιζέλου (21.08.1950 – 27.10.1951).

21. Αναστάσιος Καρατζόγλου: [Εκλογές 15.4.1951]. 1951- 1954. Αιρετός. – Η Δημαρχία Αναστ. Καρατζόγλου, συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Σοφοκλή Βενιζέλου (21.08.1950 – 27.10.1951), Νικολάου Πλαστήρα (27.10.1951 – 11.10.1952), Δημητρίου Κιουσόπουλου (11.10.1952 – 19.11.1952) και Αλεξάνδρου Παπάγου (19.11.1952 – 04.10.1955).

22. Αντώνιος Κεμιτζές: Έως 3.5.1954, Δημαρχών. Ακολούθως 1954-1964, Αιρετός. – Η Θητεία του Αντ. Κεμιτζέ, σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, αναλύεται ως εξής : Δημαρχών έως 03.05.1954, Δήμαρχος από 03.05.1954. Σύμφωνα με το Αρχείο Δήμου Βερροίας, από 03.05.1954 την θέση του Δημάρχου καταλαμβάνει ο Θ. Τριανταφυλλίδης (ως Αναπληρωτής;). Στο Αρχείον Δήμου Βερροίας, ο Αντ. Κεμιτζές καταγράφεται ως Δήμαρχος κατά τα έτη: 1954 – 1955 – 1956 – 1957 – 1958 – 1959. Στις 05.04.1959, μεσολαβούν Δημοτικές Εκλογές τις οποίες κερδίζει ο Αντ. Κεμιτζές και η Θητεία του συνεχίζεται από το 1959 έως το 1964. Η Δημαρχία του Αντ. Κεμιτζέ, συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Αλεξάνδρου Παπάγου (19.11.1952 – 04.10.1955), Κωνσταντίνου Καραμανλή (06.10.1955 – 05.03.1958), Κωνσταντίνου Γεωργακόπουλου (05.03.1958 – 17.05.1958), Κωνσταντίνου Καραμανλή (17.05.1958 – 20.09.1961), Κωνσταντίνου Δόβα (20.09.1961 – 04.11.1961), Κωνσταντίνου Καραμανλή (04.11.1961 – 19.06.1963), Παναγιώτη Πιπινέλη (19.6.1963 – 28.09.1963), Στυλιανού Μαυρομιχάλη (28.09.1963 – 08.11.1963), Γεωργίου Παπανδρέου (08.11.1963 – 31.12.1963).

23. Ευθύμιος Τσελέπογλου: [Εκλογές 5.7.1964]. 1964 έως Απρίλιο 1967, Αιρετός. Επαύθη από το Στρατιωτικό Καθεστώς της 21ης Απριλίου. – Η Δημαρχία του Ευθ. Τζελέπογλου, συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Γεωργίου Παπανδρέου (19.02.1964 – 15.07.1965), Γεωργίου Αθανασιάδη – Νόβα (15.07.1965 – 20.08.1965), Ηλία Τσιριμώκου (20.08.1965 – 17.09.1965), Στέφανου Στεφανόπουλου (17.09.1965 – 22.12.1966), Ιωάννη Παρασκευόπουλου (22.12.1966 – 03.04.1967) και Παναγιώτη Κανελλόπουλου (03.04.1967 – 21.04.1967).

24. Μιχαήλ Χασιώτης: 1967, (επί τριμήνου), διά Διορισμού. Είναι Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου από το 1966. – Η Θητεία του Μιχ. Χασιώτη, συμπίπτει με τους πρώτους μήνες του Στρατιωτικού Καθεστώτος της 21ης Απριλίου 1967, και επί Κυβερνήσεως Κωνσταντίνου Κόλλια (21.04.1967 – 13.12.1967).

25. Γεώργιος Τσαλέρας: 1967-1974, διά Διορισμού, από το Στρατιωτικό Καθεστώς της 21ης Απριλίου 1967. – Η Θητεία του Γ. Τσαλέρα, σύμφωνα με το Αρχείο Δήμου Βερροίας, διαρκεί ως τις 17.10.1974, και συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις του Στρατιωτικού Καθεστώτος, των Κωνσταντίνου Κόλλια (21.04.1967 – 13.12.1967), Γεωργίου Παπαδόπουλου (13.12.1967 – 08.10.1973), Σπυρίδωνος Μαρκεζίνη (08.10.1973 – 25.11.1973) και Αδαμαντίου Ανδρουτσόπουλου (25.11.1973 – 24.07.1974).

26. Αρ. Πασαλίδης: 1974-1975, διά Διορισμού. – Η Θητεία του Αρ. Πασαλίδη σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, διαρκεί από 18.10.1974 έως 27.05.1975, και συμπίπτει με την Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Καραμανλή (24.07.1974 – 10.05.1980). Έχει επέλθει πλέον η Μεταπολίτευση και οι Δημοκρατικοί Θεσμοί αποκαθίστανται.

27. Ευθύμιος Τζελέπογλου: 1975-1978, Αιρετός. – Ο Ευθ. Τζελέπογλου είναι ο Πρώτος Αιρετός Δήμαρχος Βερροίας μετά την Αποκατάσταση της Δημοκρατίας. Στις Δημοτικές Εκλογές της 30.03.1975, ο Ευθ. Τζελέπογλου επικεφαλής του Συνδυασμού «Προοδευτική Δημοκρατική Ενότητα Βέροιας-Εργασία, Αλλαγή, Πρόοδος», νικά με ποσοστό 52,39% και 17 Έδρες, έναντι των αντιπάλων του Ευσταθίου Παναγιωτίδη – «Βέροια» (21,83% - 8 Ε), Αθανασίου Μπιζέτα (20,54%) και Κωνσταντίνου Καρατζόγλου (5,24%). [Εφεξής αντλούμε πληροφορίες από τα στοιχεία του Επιστημονικού Συνεργάτη της ΤΕΔΚ Ν. Ημαθίας]. Η Θητεία του Ευθ. Τζελέπογλου, σύμφωνα με το Αρχείο Δήμου Βερροίας, διαρκεί από 27.05.1975 έως 31.12.1978, και η Δημαρχία του συμπίπτει με την Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Καραμανλή (24.07.1974 – 10.05.1980).

28. Κωνσταντίνος Ζαμπούνης: 1979-1982, Αιρετός. – Στις Εκλογές της 15.10.1978, ο Κ. Ζαμπούνης, επικεφαλής του Συνδυασμού «Δημοκρατική Συνεργασία», συγκέντρωσε ποσοστό 45,33%, έναντι των αντιπάλων του Γεωργίου Τσαλέρα – «Ένωση, Πρόοδος» (36,75%) και Ευσταθίου Παναγιωτίδη – «Βέροια» (17,92%). Χωρίς απόλυτη πλειοψηφία, οι Εκλογές επαναλήφθηκαν στις 22.10.1978, όπου ο Κ. Ζαμπούνης επικράτησε με ποσοστό 55,78% και 17 Έδρες, έναντι του Γ. Τσαλέρα (44,22%, 8 Ε). Σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, η Θητεία του Κ. Ζαμπούνη, διαρκεί από 01.01.1979 έως 31.12.1982, και η Δημαρχία του συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Κωνσταντίνου Καραμανλή (24.07.1974 – 10.05.1980), Γεωργίου Ράλλη (10.05.1980 – 21.10.1981) και Ανδρέα Παπανδρέου (21.10.1981 – 02.07.1989).

29. Ανδρέας Βλαζάκης: [Εκλογές 17.10.1982]. 1983-1986, [Εκλογές 12.10.1986] 1987-1990, [Εκλογές 14.10.1990] 1991-1994, Αιρετός. – Με τις τρεις συνεχόμενες θητείες του, ο Ανδρέας Βλαζάκης είναι ο μακροβιότερος Δήμαρχος Βερροίας. – Στις Εκλογές της 17.10.1982 ο Ανδρέας Βλαζάκης επικεφαλής του Συνδυασμού «Δημοκρατική Αλλαγή» έλαβε ποσοστό 40,06%, έναντι των αντιπάλων του Γεωργίου Τσαλέρα – «Ένωση, Πρόοδος» (38,47%) και Σάββα Γαβριηλίδη – «Δημοκρατική Συνεργασία» (21,45%). Χωρίς απόλυτη πλειοψηφία, οι Εκλογές επαναλήφθηκαν στις 24.10.1982, όπου ο Ανδρέας Βλαζάκης επικράτησε με ποσοστό 59,20% και 15 Έδρες, του Γεωργίου Τσαλέρα (40,79%, 7 Ε). – Στις Εκλογές της 12.10.1986, ο Ανδρέας Βλαζάκης, επικεφαλής και πάλι της «Δημοκρατικής Αλλαγής», έλαβε ποσοστό 38,85%,έναντι των αντιπάλων του Δημητρίου Βλαχόπουλου – «Βέροια, Ελεύθερη Πόλη» (40,75%), Γεωργίου Ταξιαρχόπουλου – «Δημοκρατική Αγωνιστική Συμπαράταξη» (15,28%), Αρετής Γιαννούλη-Λαΐου – «Δημοτική Ενωτική Κίνηση» (3,40%), και Κωνσταντίνου Ζαρκάδα (1,71%).

Στις Επαναληπτικές Εκλογές της 19.10.1986, ο Ανδρέας Βλαζάκης επικράτησε, με ποσοστό 51,32% και 15 Έδρες, του Δημητρίου Βλαχόπουλου (48,67%, 8 Ε). – Στις Εκλογές της 14.10.1990, ο Ανδρέας Βλαζάκης, πάντα επικεφαλής της «Δημοκρατικής Αλλαγής», έλαβε ποσοστό 48,06%, έναντι των αντιπάλων του Δημητρίου Βλαχόπουλου – «Βέροια, Ελεύθερη Πόλη» (33,74%) και Ευσταθίου Παναγιωτίδη (18,19%). Στις Επαναληπτικές Εκλογές της 21.10.1990, ο Ανδρέας Βλαζάκης, με ποσοστό 55,81% και 15 Έδρες, επικράτησε του Δημητρίου Βλαχόπουλου (44,18%, 8 Ε).

– Σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βέρροιας, οι Θητείες του Ανδρέα Βλάζακη, αναλύονται ως εξής : η πρώτη διαρκεί από 01.01.1983 έως 31.12.1986, η δεύτερη από 01.01.1987 έως 31.12.1990, και η Τρίτη από 01.01.1991 έως 31.12.1994. – Οι τρεις Δημαρχίες του Ανδρέα Βλαζάκη, συμπίπτουν με τις Κυβερνήσεις του Ανδρέα Παπανδρέου (21.10.1981- 02.07.1989), Τζανή Τζανετάκη (02.07.1989 – 12.10.1989), Ιωάννη Γρίβα (12.10.1989 – 23.11.1989), Ξενοφώντα Ζολώτα (23.11.1989 – 11.04.1990), Κωνσταντίνου Μητσοτάκη (11.04.1990 – 13.10.1993) και Ανδρέα Παπανδρέου (13.10.1993 – 17.01.1996).

30. Ιωάννης Χασιώτης: [Εκλογές 16.10.1994] 1995-1998 και 1999- 2002, Αιρετός. – Δύο συνεχόμενες Θητείες για τον Ιω. Χασιώτη. – Στις Εκλογές της 16.10.1994, ο Ιω. Χασιώτης επικεφαλής του Συνδυασμού «Δημοκρατική Αλλαγή», με ποσοστό 51,11% και 15 Έδρες, επικράτησε των αντιπάλων του Ευσταθίου Παναγιωτίδη – «Δημιουργική Πορεία» (28,13%, 6 Ε), Γεωργίου Χιονίδη – «Αγάπη για την Βέροια» (14,34%,) και Πέτρου Αγαθαγγελίδη – «Δημοτική Αγωνιστική Συσπείρωση» (6,41%, 1 Ε). – Στις Εκλογές της 11.10.1998, ο Ιω. Χασιώτης, και πάλι επικεφαλής της «Δημοκρατικής Αλλαγής», με ποσοστό 50.58% και 20 Έδρες, επικράτησε των αντιπάλων του Χρήστου Σκουμπόπουλου – «Ανανέωση Τώρα» (42,90%, 12 Ε) και Πέτρου Αγαθαγγελίδη – «Δημοτική Αγωνιστική Κίνηση» (6.50%, 1 Ε).

Οι δύο Θητείες του Ιω. Χασιώτη, σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, διαρκούν ως εξής: η πρώτη από 01.01.1995 έως 31.12.1998, και η δεύτερη από 01.01.1999 έως 31.12.2002. – Οι δύο Δημαρχίες του Ιω. Χασιώτη, συμπίπτουν με τις Κυβερνήσεις Ανδρέα Παπανδρέου (13.10.1993 – 17.01.1996) και Κωνσταντίνου Σημίτη (22.01.1996 – 25.09.1996, 25.09.1996 – 13.04.2000, 13.04.2000 – 10.03.2004).

31. Χρήστος Σκουμπόπουλος: 2003-2006, Αιρετός. Στις Εκλογές της 13.10.2002, ο Χρ. Σκουμπόπουλος επικεφαλής του Συνδυασμού «Ανανέωση Τώρα», με ποσοστό 53,49% και 19 Έδρες, επικράτησε των αντιπάλων του Χαρίκλειας Ουσουλτζόγλου-Γεωργιάδη - «Όμορφη και Ανθρώπινη Βέροια», (40,14%, 11 Ε) και Γεωργίου Ορφανίδη – «Δημοτική Αγωνιστική Συσπείρωση» (6,35%, 1 Ε). Σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, η Θητεία του Χρ. Σκουμπόπουλου διαρκεί από 01.01.2003 έως 31.12.2006. Η Δημαρχία του Χρ. Σκουμπόπουλου, συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Κωνσταντίνου Σημίτη (13.04.2000 – 10.03.2004) και Κωνσταντίνου Α. Καραμανλή (10.03.2004 – 17.09.2007).

32. Χαρίκλεια Ουσουλτζόγλου-Γεωργιάδη: 2007-2010, Αιρετή. – Η Χαρίκλεια Ουσουλτζόγλου-Γεωργιάδη είναι η Πρώτη Γυναίκα Δήμαρχος Βερροίας. Στις Εκλογές της 15.10.2006, η Χαρ. Ουσουλτζόγλου-Γεωργιάδη, επικεφαλής του Συνδυασμού «Όμορφη και Περήφανη Βέροια», με ποσοστό 48,28% και 16 Έδρες, επικράτησε των αντιπάλων της Χρήστου Σκουμπόπουλου – «Ανανέωση Τώρα» (45,53%, 10 Ε) και Γεωργίου Ορφανίδη – «Δημοτική Αγωνιστική Συσπείρωση (6.19%, 1 Ε). Σύμφωνα με το Αρχείον Δήμου Βερροίας, η Θητεία της Χαρ. Ουσουλτζόγλου-Γεωργιάδη, άρχισε την 01.01.2007, διαρκεί και ολοκληρώνεται στις 31.12.2010. Η Δημαρχία της Χαρ. Ουσουλτζόγλου-Γεωργιάδη, συμπίπτει με τις Κυβερνήσεις Κωνσταντίνου Α. Καραμανλή (10.03.2004 – 17.09.2007, 17.09.2

33. Κωνσταντίνος Βοργιαζίδης: Στις αυτοδιοικητικές εκλογές του (26-05) 2014, εκλέχθηκε Δήμαρχος Βέροιας επικρατώντας στις επαναληπτικές εκλογές με 54,10% του Κώστα Καραπαναγιωτίδη (45,90%).

Διετέλεσε επί δημαρχίας της Χαρίκλειας Ουσουλτζόγλου, Αντιδήμαρχος Πολεοδομίας και Περιβάλλοντος ενώ από το 2013 έως τον Αύγουστο του 2014 υπηρέτησε ως Αντιδήμαρχος Πολεοδομίας-Περιουσίας και Εξοικονόμησης Ενέργειας.

Στοιχεία που κατέγραψε ο Δημήτρης Καρασάββας

Τελευταία τροποποίηση στις

Copyright © 2013 24oresnews.gr - Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος - Ανάπτυξη & υποστήριξη ιστοσελίδας: LEONweb